Exchange ServerGenelTroubleshot

4.3.1 Insufficient System Resources Hatası

Sistem yöneticilerinin genelde göz bebekleri gibi baktıkları restart bile edildiğinde dakikasında ‘Outlook’um çalışmıyor’ şeklinde feryatların yükseldiği, kurumların olmazsa olmazı Microsoft Exchange Server da karşılaşabileceğimiz kullanıcı dilinde ‘Dışarıdan mail gelmiyor’ teknik olarak da ‘Back Pressure’ hatası ile ilgili çözüm seçeneklerinden bahsedelim.

Sorunun temeli aslında exchange’in kendini bir çeşit koruma yolundan kaynaklanmaktadır. Exchange’in kurulu olduğu disk üzerinde kapasite 4Gb’ın altına indiği zaman otomatik olarak dışarıdan gelen mail trafiğini durdurmakta(Bir çeşit mail bombardımanından sağ çıkabilmek adına).Bu durumda siz dışarı mail gönderip iç tarafta da sıkıntısız şekilde mail gönderimi ve alımı yapabilirsiniz.

Dışarıdan herhangi biri size mail gönderdiği zaman aşağıda ki gibi bir geri dönüş alıcaktır.

431-1

4.3.1 Insufficient System Resources Hatasını mail sunucunun eventlarında da görebiliriz.

Gel gelelim çözümüne,

İlki ve en kolay olanı eğer exchange database’inin bulunduğu storage üzerinde gerekli yeriniz varsa bunu genişleterek bu sıkıntıdan şipşak kurtulabilirsiniz. Eğer elinizde böyle bir olanak yok ise birazcık uğraşmanız gerekicek.

Exchange kuruldugunda gelen ve gönderilen mailleri default olarak’ C:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\V15\TransportRoles\data\Queue ’ klasöründe tutar.

 

ex-2-y

 

Bu klasörün bulunduğu kısım ‘‘Queue Directory ‘’ olarak adlandırılır.İkinci seçeneğimizde bu Directory’ı başka bir diske taşımaktan geçiyor. Bu işlem için önce C:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\V15\Bin klasörünün altına gidip EdgeTransport.exe.config üzerinde değişiklik yapmamız gerek.

3-y

Config file’ı notepad ile açarak mevcut queue db sini yeni yoluyla değiştiriyoruz

Örneğin;

<add key=”QueueDatabasePath” value=”F:\YeniQueue” />

<add key=”QueueDatabaseLoggingPath” value=” F:\YeniQueue ” />

 

431-2

Yaptığımız değişiklikleri kaydettikten sonar geriye tek bir işlem kalıyor ‘Microsoft Exchange Transport’ servisini yeniden başlatmak.

431-3

Servis yeniden başladıktan sonra artık yeni belirlediğimiz alanda gönderilen ve gelen mailler saklanmaya devam edecek, gelen kutunuza yağmur gibi mailler düşmeye başlayacaktır.

 

About author

Microsoft Certified Trainer
Related posts
GenelTroubleshot

Cisco Err-Disabled State Özelliği ve Hata Çözümleri

Genel

GPO ile Otomatik PTR Kaydı Oluşturma

FeaturedGenelMonitoringWindows Server

Microsoft Project Honolulu Technical Preview Kurulum

GenelTroubleshot

Outlook 2007 Çince Oldu [ÇÖZÜM]

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x