GenelThird PartyWindows Server

Admx ile Group Policy’de Şablon Oluşturma

Merhabalar,

Biliyorsunuz ki group policy domain ortamında kurallar oluşturduğumuz ilkeler bütünüdür ve windows platformunda birçok konuda işimizi kolaylaştırmaktadır. Fakat bazı durumlarda sık kullanılan 3rd party uygulamalarına da kurallar belirlememiz gerekebiliyor ki biz sistem yöneticileri yönetemediğimiz bir şey varsa rahatsız olabiliyoruz 🙂

Peki bu durumda nasıl bir yol izlememiz gerekiyor? Tam da burada imdadımıza adm ve admx şablonları yetişiyor. Group Policy üzerinde bulunan Administrative Templates üzerine eklenebilen XML tabanlı bu şablonlar sayesinde 3. parti uygulamaları da merkezi olarak yönetebilir hale geliyoruz. Tabi bunun için üretici firmanın admx şablonunu yayınlaması gerekmektedir. Yayınlamasa bile bu formatta şablon oluşturabilmek gerekiyor. Bu iki şablon şuna göre ayrılıyor:

ADM – Vista ve Server 2008 öncesi için kullanılan uzantı

ADMX – Vista ve Server 2008 sonrası için kullanılan uzantı

Bu iki şablonun eklendikten sonra group policy üzerinde konumlandığı klasör farklı olabiliyor. Örneğin; adm dosyasını ekledikten sonra Classic Administrative Templates‘in altında yer alırken admx dosyasını eklediğimizde direkt Administrative Templates altında yer almaktadır.

group-policy-admx-01

Peki bu şablonları group policy içerisine nasıl dahil ediyoruz? Öncelikle bu şablon dosyalarını elde etmemiz gerekiyor. Tam da burada sizlere bir site önereceğim: getadmx.com. İçerisinde çeşitli üreticilerin yayımladığı group policy şablolarını barındırıyor (en çok da Microsoft’un). Sizler bu şablonları direk aratıp sağlayıcının kendi sitesinden de indirebilirsiniz tabi ki. Ben bugün sizlere yönetimine en çok ihtiyaç duyulan 3rd party uygulamalarından olan Google Chrome ve Mozilla Firefox tarayıcıları üzerinden örnek vererek anlatmaya gayret edeceğim.

Her iki tarayıcı şablonunu da kendi yerlerinden indirelim. İlk olarak Chrome için arama motoruna “gpo chrome template” yazarak aratıyoruz.

İlk sırada çıkan siteye girdiğimizde ve işletim sistemini seçtikten sonra yukarıdaki linki tıklıyoruz.

Sonrasında gelen sayfanın aşağısına doğru şablonların yer aldığı kısıma geliyoruz ve indir diyoruz. 13 mb yazsa da yaklaşık 7 mb’lık bir zip dosyası indiriyor.

İkinci olarak da Firefox için arama motoruna “gpo firefox template” yazıp aratıyoruz. Mozilla şablonları github üzerinden yayınlıyor, kendi sitesinden de oraya yönlendiriyor.

Firefox’un sürümleri için ayrı ayrı template verilmiş ama diyelim 70. versiyon için indirdiniz, bu şablon versiyon 60’dan bu yana olan bütün versiyonları destekliyor.

Dosyaları indirdikten sonra içeriğine bir bakalım.

Firefoz için çıkardığımız zip’in içerisinde windows klasörü altında admx dosyalarını görmekteyiz. Üstünde de hangi dil paketlerinin olduğunu görüyoruz.

Google tarafında windows klasörünün içine girdiğimizde ise hem adm hem de admx klasörlerinin olduğunu görüyoruz.

admx klasörü yine benzer yapıyı içeriyor fakat dil desteği daha fazla… Bu dil paketleri group policy içerisinde seçenekler için görünecek dil paketleridir, istediğinizi uygulayabilirsiniz.

adm klasörüne girdiğimizde ise sadece dil klasörleri gözüküyor ve her birinin içerisinde chrome.adm dosyası var. İstediğimiz dilin klasörüne girip adm dosyası üzerinden işlem yapabiliriz.

Peki bu şablonları group policy içerisine nasıl konumlandıracağız? Öncelikle adm şablonu için konuşalım. Group Policy Management’ı açıp ilgili policy’e girelim.

Bilgisayar veya Kullanıcı tarafında ayarlamak sizlere kalmış. Bendeniz kullanıcı tarafında ayarlıyorum. Bunun için “User Configuration->Policies-> Administrative Templates“e sağ tıklayıp “Add/Remove Templates” diyoruz.

Açılan pencerede yeni bir template eklemek için “Add” diyoruz.

Zip dosyasından çıkarttığımız klasörlerden “windows->adm->tr-TR” içerisine giriyoruz. Dil olarak başka seçenekler de var siz o klasöre de girebilirsiniz. Klasöre girdikten sonra “chrome.adm” dosyasını seçip ekliyoruz.

Bu şekilde template yüklenmiş oldu. “Close” diyerek pencereyi kapatıyoruz.

Şablon yüklendikten sonra Administrative Templates altında Classic Administrative Templates (ADM) isimli bir klasör açıldı ve Chrome ayarları onun altında yer alıyor. Artık Chrome tarayıcısı için ayarlamalarınızı yapmaya başlayabilirsiniz.

Bu işlemi bir de admx dosyasıyla yapalım. Burada Chrome ve Firefox tarayıcıları için ayar aynı olduğu için beraber yapılandıracağım. Öncelikle şunu söyleyeyim admx dosyalarını ekleme yolu biraz daha farklı… Group Policy içerisinde yer alan admx dosyaları C:\Windows\PolicyDefinitions klasörü içerisinde yer almaktadır.

Admx dosyalarının adm dosyalarından farkı ise adml uzantılı dil dosyalarıdır. Admx uzantılı dosya sabit kalmakla beraber siz hangi dilin adml doyasını kopyalarsanız o dilde görüntüleyeceksiniz. Yukarıda standart olarak İngilizce dili var ve en-US klasörü içerisinde her admx dosyası için adml dosyası bulunmakta.

Bu klasöre admx dosyamızı ekleyeceğiz ama ondan önce yukarıda gördüğünüz gibi Administrative Templates‘in yanında “Admx files retrieved from the central store” yazmakta. Bunu sağlamak için C:\Windows altında yer alan PolicyDefinitions klasörünü group policy objelerimizin yer aldığı C:\Windows\SYSVOL\sysvol\domain_adı\Policies klasörünün altına alıyoruz. Böylece group policy merkezi olarak ayarlarını buradan alıyor ve ilk buraya bakıyor.

Yukarıda kopyalamış olduğumuz klasörün içerisine de chrome ve firefox’un dosyalarını kopyalayacağız.

İndirmiş olduğumuz şablonun “windows->admx” klasöründe yer alan admx dosyarını PolicyDefinitions klasörünün içine kopyalıyoruz. Daha sonra da en-US klasörünün içerisinde yer alan adml dosyalarını PolicyDefinitions altındaki en-US klasörünün altına kopyalıyoruz.

Aynısını Firefox şablonu için de yapıyorum.

Bu eklemeleri yaptıktan sonra Group Policy Management’ı tekrar açıyoruz veya refresh ediyoruz. Sonrasında ilgili policy’e giriyoruz.

Chrome ve Firefox şablonlarının direkt Administrative Templates’in altında İngilizce olarak yer aldığını görebilirsiniz.

Artık ayarlarımızı yapıp tarayıcılarımızı yönetmeye başlayabiliriz. Konuyla ilgili birkaç örneği de bir dahaki makalede vereceğim.

İyi okumalar.

About author

Şu kadar yıldır bu sektörün içindeyim diye bir girişi istesem de yapamam. Dolayısıyla server, firewall, network, client gibi konularda yeterince bilgi sahibi ve kendini geliştirmek için sürekli çalışan bir insan evladıyım.
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x