GenelTroubleshot

Cisco Err-Disabled State Özelliği ve Hata Çözümleri

Merhabalar

Bu yazıda cisco catalyst model switchlerde karşılaşabileceğiniz err-disabled hatasının hızlıca nasıl çözülebileceğinden bahseceğim. Kısaca bahsedecek olursak Err-disabled port state catalyst modellerinin ios’unda bulunan bir özelliktir.Bu özellik portla ilgili herhangi bir hata veya problem meydana geldiğinde otomatik olarak bu portu kapatıp problemin büyümesini önlemektedir.

Bir switch portun err-disabled moda düşmesinin birden fazla sebebi olabilir port-security violation,broadcast storm v.b gibi . Böyle bir durum gerçekleştiği portu kurtarmak için manuel müdahale edilmesi gerekmektedir. Aşağıda ki gibi “#show errdisable detect” komutu ile daha detaylı inceleme yapabilirsiniz.

#show errdisable recovery komutuyla da err-disabled modudan otomatik olarak kurtarabileceğimiz seçenekleri görüntüleyebiliriz.( Default olarak hepsi disable olarak gelmektedir.)

Birkaç tane örnekle devam edelim.Swicht arayüzüne erişim sağladıktan sonra “show interfaces status” komutunu çalıştırdıktan sonra karşımıza buna benzer bir sonuç gelecektir.

Basitçe ilk olarak err-disable olan portlara kapat/aç komutu uygulayarak portların tekrar çalışır hale gelmesini sağlayabiliriz.Fakat her zaman sadece kapatıp açmak yeterli olmayabiliyor.

Bu örnekte portu kapatıp açtıktan bir süre sonra yukarıdaki gibi cihaza taktılı olan SFP portunun desteklenmemesi sebebiyle hataya düştüğünü görüyoruz.

Bu örnekte de loop-back tespit edildiğinden dolayı portun kapatıldığı bilgisi ekrana geliyor. Loop-back hatalarına özellikle uplink portlarında daha çok rastlayabilirsiniz. Cisco IOS 12.2SE versiyonundan önce tüm uplink portları varsayılan olarak “Keepalive” paketleri gönderiyordu. Altyapınızda ki cihazların yazılımları güncel değilse ortama yeni bir cihaz eklendiğinde bu problemi büyük bir ihtimalle yaşayacaksınızdır. Malesef her cihazın yeni yazılımını bireysel olarak indirimeniz mümkün olmayabiliyor. Bu sebeple err-disabled durumuna düşen uplink portuna “No Keepalive” komutunu yazdıktan sonra kapat/aç işlemini gerçekleştirip portu kullanmaya devam edebilirisiniz.

Fiber uplink portları dışında fastethernet veya gigabitethernet portlarında loop-back hatasıyla karşılaşırsanız bunun sebebi büyük bir ihtimalle o porta bir hub yada yönetilemeyen ev tipi bir switch takılmasından kaynaklanmaktadır. Bu cihazlardan gelen birden fazla mac adresli bağlantı istekleri ve yoğun broadcast trafiği yüzünden port err-disabled durumuna gelecektir.

Başka bir yazıda görüşmek üzere.

About author

Microsoft Certified Trainer
Related posts
Genel

GPO ile Otomatik PTR Kaydı Oluşturma

FeaturedGenelMonitoringWindows Server

Microsoft Project Honolulu Technical Preview Kurulum

GenelTroubleshot

Outlook 2007 Çince Oldu [ÇÖZÜM]

GenelTroubleshotWindows Server

DHCP Scope Extend (Genişletme)

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x