CiscoGenelNetwork

Cisco Network Assistant (CNA) Kullanımı

Merhabalar,

Cisco switch konfigürasyonları hakkındaki yazılarımı paylaşmadan önce küçük ve orta ölçekli network altyapıları için son derecede verimli şekilde kullanılabilecek Cisco Network Assistant (CNA) kullanımı hakkında ufak birkaç bilgilendirme yapacağım. Kurulumu oldukça basit olduğundan es geçtim boşuna görsel kalabalık yapmasın. Aşağıdaki linkten tool u indirebilirsiniz.

Not: Download yapabilmeniz için cisco üyeliği istemektedir aynı link üzerinden yeni hesap açabilirsiniz.

https://software.cisco.com/download/navigator.html?mdfid=279230132&i=rmCNA

 

2

Kurulum sonrası karşımıza gelen ekrandan cisco kullanıcı hesabıyla tekrar giriş yapıyoruz.

3

Giriş yaptıktan sonra ufak bir bilgilendirme ekranı geliyor burada tool ile yönetebileceğiniz cihaz modelleri yazmakta.

4

Başlangıçta gelen bilgilendirmelerden sonra bu ufak ekran bizi karşılıyor. Daha önceden herhangi bir network taraması yapmadığımız için “Create Community” seçeneği ile devam ediyoruz.

55555

Name/Company Name bilgilerini girdikten sonra discover tercihimizi seçiyoruz, genel bir alt yapı taraması yapmak istediğim için seed IP Address seçeneği ile devam ettim sonrası size kalmış belirli bir ip aralığı ya da subnet gibi tercihlerde bulunmakta.

cna discovery

Seed IP Address bölümüne Omurga Switchin ip adresini yazıp discover işlemine başlıyoruz. Alt yapınızda bulunan cihaz sayısına gore işlemin süresi artıp azalmaktadır. http bölümünü ekliyecem.

asiltop

Discovering işlemi tamamlandıktan sonra tüm network cihazlarının bulunduğu bir topoloji şeması karşımıza geliyor. Topoloji seçeneklerinden bu kalabalığı dilediğiniz şekilde azaltıp gözlemlemeniz mümkün…

33333

İşlem yapabileceğimiz asıl olarak 3 ana başlık bulunmakta ‘Configure‘,’Monitor‘ ve ‘Maintenance‘. Çok fazla kafa karıştırmadan, (pencere ayar v.b  şeyler istemeden) kolayca işimizi görebileceğimiz alt kırılımları mevcut. Bunları birkaç görsel ve ufak ufak açıklamalarla anlatmaya devam edicem. İlk olarak ‘Monitor‘ kısmından bahsedelim. Burada network cihazlarımızın invertory sini çıkarıp  software versiyonlarını , seri numaralarını, uptime ve mac adres bilgileri gibi işe yarar bilgiler edinebiliriz. Port Statistic altında seçtiğimiz her cihaz üzerindeki gelen giden paketleri takip edebilmekteyiz. Bandwidth Graphs ekranında anlık olarak hangi cihaz üzerinden ne kadar trafik aktığını görmekteyiz.

2222222

Devamında bulunan ‘Views‘ bölümünde cihazların genel olarak Bandwidth, CPU, Memory kullanımlarını bunun yanında packet error rate ve sıcaklık gibi istatistiksel verileri takip etmemiz mümkün. Aynı zamanda System Messages‘dan seçilen bir cihaz yada tüm cihazların error, warning ve notification larını takip edip programında bize sunduğu açıklama ve çözümlerle yaşanan ya da yaşanabilecek olan durumları önceden görüp hızlı şekilde müdahale etmemizi sağlayabilmekte.

4444444

En kapsamlı ve kullanışlı olan Kısma geçiş yapalım ‘Configure‘ altında tek tek telnet yaparak (ayrıca program üzerinden telnet yapmanız mümkün) yapacağımız konfigürasyonları buradan hızlıca ve kod yazmanıza gerek kalmadan görsel arayüzde yapmanızı sağlamakta. Örneğin görselde olduğu gibi herhangi bir switchin portunu yada portlarını açıp kapatmak sadece bir “tık” yapmanıza bakmakta. ‘Security‘ altında işlem yapmak istediğinizde ilk seçenekte bir wizard sizi karşılamakta herhangi bir konfigürasyonunuz yoksa wizardla işlemlerinizi yapmak daha da kolaylaşacaktır. En çok kullanılacağını düşündüğüm kısım “Switching

flood

Burada cihazlardaki vtp ve vlanları konfigüre edebilir, MAC addresses seçeneğinden hangi vlanın cihaz üzerinden hangi porttan çıktığını ve o porta bağlı cihazın mac adresini listeleyip görebiliriz. Ayrıca Voice Lan, IGMP Snooping ve Flooding Control gibi güzel seçeneklerden yararlanabiliriz.

Cisco Network Asisstant  orta ve küçük ölçekli yapılarda kullanılması ideal bir program olmasının sebebi,ücretsiz olma avantajını sunmasıdır fakat sadece 80 cihaza destek verme gibi bir kısıtlaması olması sebebiyle büyük yapılarda kullanımı çok gereksiz hale gelemekte.CNA’in ağabeyi olarak nitendirdiğim Cisco Prime İnfrastructure daha profesyonel ve geniş çaplı yapılara hitap etmektedir.Bununla ilgili ilerleyen dönemde kurulumundan konfigürasyonuna ve yaptığı işlevler ile ilgili detaylı bir yazı hazırlamayı düşünmekteyim.

Görüşmek üzere.

 

About author

Microsoft Certified Trainer
Related posts
GenelTroubleshot

Cisco Err-Disabled State Özelliği ve Hata Çözümleri

Genel

GPO ile Otomatik PTR Kaydı Oluşturma

FeaturedGenelMonitoringWindows Server

Microsoft Project Honolulu Technical Preview Kurulum

GenelTroubleshot

Outlook 2007 Çince Oldu [ÇÖZÜM]

Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
ramazan

sayın mert hocam çok teşekür ederim.bunun ile ilgili çok araştırdım fakat döküman bulamamıştım.
sakıncası yoksa mail adresim ile irtibat agecebilirmisiniz.
iyi çalışmalar

[…] önce Cisco Network Assistant yazısında ufak bir bilgi olarak geçtiğim ve bir önceki yazıda Furkan Kartal’ın […]

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x