CiscoGenelMonitoringNetwork

Cisco Prime İnfrastructure 3.0 Network Discovery

Merhabalar,

Daha önce Cisco Network Assistant yazısında ufak bir bilgi olarak geçtiğim ve bir önceki yazıda Furkan Kartal’ın kurulum aşamasından bahsettiği Cisco Prime İnfrastructure ürününün konfigürasyon aşaması ile devam edicez . Cisco Prime İnfrastructure  CNA’e göre daha geniş olanaklara sahip ,  özellikle minimum 50+ network cihazı bulunan  alt yapılar için gerek config gerek takip v.b işlemlerin kontrol altına alınıp merkezi olarak yönetilmesi adına büyük bir kolaylık sağlamakta.Ayrıca switch ve routerlar dışında Accsess Point’lerin bağlı olduğu Controller’ı Prime’a tanımlayarak kablolu ve kablosuz ağınızı bir bütün olarak buradan yönetmeniz de mümkün.

Daha sonra yazacağım yazılarda bütün özelliklerinden bahsetmeye çalışacağım, sözü fazla uzatmadan ‘Network Discovery‘ ile girişimizi yapalım.

prime_2

Browser üzerinden ilk giriş yaptığımızda karşımıza iki seçenek çıkmakta.Burada 2 farklı dashboard seçeneği kullanıcıya bırakılmış, classic dasboard seçeneği daha önceden Cisco Prime İnfrastructure 2.2 sürümünü kullananlar için daha kolay başlangıç yapmalarını sağlayabilir.Madem 3.0 sürümünü yükledim herşey yeni olsun diyerek yeni dashboard la devam ediyoruz.

quick_discovery

Yeni dashboard ekranı henüz bomboş olduğundan şimdilik orayı atlayarak Quick Discovery ekranına geçiş yaptım. Homepage ekranında sol üst köşeden menu listesine ulaşabiliriz.Aynı zamanda üst kısımda bulunan search ekranındandirek aradığınız bölümü yazarak ulaşma şansınızda bulunmakta(Örn. Discovery ) . Inventory / Device Management / Discovery bölümüne gelerek bir discovery Job’ u oluşturuyoruz.Resimde bulunan ekran CNA’de yaptığımız discovery ile neredeyse aynı tek fark SNMP Community girmemiz gerekmekte.(Eğer bilmiyorsanız switch’inize girerek #show snmp community komutunu yazmanız yeterlidir.) Gereken bilgileri doldurarak görevimizi başlatıyoruz.

snmp_profile

Discovery işleminin sonucuna gelmeden ufak bir detay daha vermek isterim. Var olan alt yapınıza daha sonradan eklenebilecek cihazları topoloji içine eklemek için tekrardan bir discovery job ı oluşturmadan cihazı elememiz mümkün.Yukarıda ki resimde birçok işlemde kullanacağımız Telnet/SSH,SNMP,HTTP,HTTPS parametreleri için bir Credential Profile oluşturabiliriz.

prime_44

Gelelim cihaz ekleme işlemine.Inventory / Device Management / Network Devices  bölümü altından Add Device seçeneği ile devam ediyoruz.Bir önceki resimde bahsettiğim Credential Profile burada işimizi kolaylaştırmakta,cihazın IP adresini yazdıktan sonra daha önceden hazırladığımız Credential Profile’ı seçip cihazımızı ekliyoruz.

network devices

Discovery işlemi tamamlandıktan sonra Inventory / Device Management / Network Devices bölümünde ulaşılabilen tüm cihazları All Devices seçeneği altında sıralı şekilde görebilmekteyiz.Ayrıca alt kırılım olarak Device Type kısmında yapınızda bulunan tüm cihazların modellerini sıralı şekilde görebilmektesiniz.

bekleme

Homepage kısmı yaptığımız discovery sonucunda cihazların tüm durumu ile ilgili istatistik verilerini otomatik olarak yerleştirmekte.Burada ekran görüntüsünde görüldüğü gibi Top CPU kullanımı, bağlı olan client sayılarını,Top interface kullanımı gibi verilerin saatlik değişkenliklerini inceleyebilirsiniz.Dashboard ekranı tamamen kullanıcın isteklerine göre editlenebilmektedir.

topology_2

Default olarak homepage ekranında bulunan Network Topology haritasından da biraz bahsedelim.Discovery yaptıktan sonra resimdeki gibi Prime kaba taslak olarak varolan topolojinizin bir haritasını çiziyor.Harita üzerinden istediğiniz değişiklikleri yapmakta özgürsünüz, ister cihazların yerlerini değiştirerek size özel bir harita çıkarabilir istersenizde site site cihazlarınızı ayırarak bir topoloji haritası çizebilirsiniz.Harita ekranı üzerinden switchlerinizin saatlik cpu,memory kullanımını,interface durumlarını,o cihaza komşu bağlatısı olan cihazları hızlıca görmenizde mümkün.

device_'

Son olarak yazıyı bitirmeden All Devices bölümünde listelenen cihazlardan herhangi birinin üzerine tıklayarak Device Details kısmı ile ilgili bir görselde yayınlamak istedim.

Network Discovery çok uzun bir işlem olamamasına karşı asıl configlerin ve benim için eğlenceli kısmın başlangıcına kapıyı açan ilk konfigürasyonumuz.Bunun yanında ön bilgi olarak birkaç konuyada şöyle bir ucundan bakmış olduk.Sadece Dashboard için bile bir yazılık detay bulunmakta giriş yazısını elimden geldiğince kısa tutmaya çalıştım.Dibine kadar detaya gireceğim diğer yazılarda görüşmek üzere.

About author

Microsoft Certified Trainer
Related posts
GenelTroubleshot

Cisco Err-Disabled State Özelliği ve Hata Çözümleri

Genel

GPO ile Otomatik PTR Kaydı Oluşturma

FeaturedGenelMonitoringWindows Server

Microsoft Project Honolulu Technical Preview Kurulum

GenelTroubleshot

Outlook 2007 Çince Oldu [ÇÖZÜM]

Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
süleyman

Hocam elinize sağlık anlatımın devamı ne zaman gelıcek 🙂

Ramazan

sayın mert hocam çok teşekür ederim.bunun ile ilgili çok araştırdım fakat döküman bulamamıştım.
sakıncası yoksa mail adresim ile irtibat agecebilirmisiniz.
iyi çalışmalar

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x