CiscoGenelMonitoringNetwork

Cisco Prime Infrastructure 3.0 Kurulum

Merhabalar,

Biraz uzun bir ara verdiğimiz doğrudur ama çok güzel bir konuyla dönüş yapıyoruz. Cisco’nun network tarafındaki yazılımı olan Prime Infrastructure‘ın 3.0 sürümünü inceleyeceğiz. Prime yazılımı, ağ üzerinde bulunan ve ip alan cihazlar hakkında derin detaylar veren, istatistiksel ve grafiksel veri dönüşü yapan, ağ cihazlarından son kullanıcıya kadar geniş bilgiler sunan entegre bir çözümdür. 1.1 sürümüyle başlayan Cisco Prime yolculuğu en son 3.0 sürümüyle çok daha geniş ve kolay bir tabana taşınmış. HTML5 üzerine yapılandırılan 3.0 sürümü, daha önceki sürümlerini kullanan kullanıcılarına bile çok daha cazip gelecek kadar görselini ve verimliliğini geliştirmiş.

Resim 1.     One Management

cisco-prime-c78-735696_0

Tablo 1.     Cisco Prime Infrastructure 3.x için sistem gereksinimleri

VMware

VMware ESXi Version 5.1, 5.5, 6

Virtual appliance resource requirements

Recommended Virtual Appliance

vCPU (Virtual CPUs)

Memory (DRAM)

Minimum Hard Disk Drive Size

Disk Input/output Bandwidth

Express

4

12 GB

300 GB

200 MBps

Express Plus

8

16 GB

600 GB

200 MBps

Standard

16

16 GB

900 GB

200 MBps

Pro

16

24 GB

1200 GB

320 MBps

Physical appliance specifications

Physical Appliance

CPU

Memory (DRAM)

Hard Disk Drive Size

Disk Input/output Bandwidth

(Gen 2) Cisco Prime Appliance

10 Core Physical CPUs – 20 Threads

64 GB

4 x 900GB
RAID10

320 MBps

 

Görüldüğü gibi Cisco Prime’ın dört versiyonu bulunuyor. Express, Express Plus, Standart ve Pro. Versiyonlar arası cihaz destek sayısı ve özellik genişliği farkı bulunuyor. Örneğin en düşük Express versiyonu bile 300 Access Point, 5 Controller ve toplam 500 cihaz destekliyor. Çok büyük bir yapınız yoksa her türlü yeter yani. Şimdi ilk sürümünden bu yana çok fazla değişmeyen kuruluma başlayalım:

Cisco’nun vmware için sunduğu sanal imajı olan “.ova” dosyasını kullanarak kurulumu yapacağız. Hemen vSphere Client’ımızı açarak işleme başlıyoruz.

 

cisco-prime-install-01

vSphere Client üzerinden “File > Deploy OVF Template” seçeneğini tıklıyoruz.

cisco-prime-install-02

Source kısmında Browse diyoruz.

cisco-prime-install-03

İmaj dosyasını seçerek Open diyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

cisco-prime-install-04

Burada da imaj dosyası içerisinde yüklenecek ürünün detayları yer almakta.

cisco-prime-install-05

Licence Agreement kısmında versiyon gereksinimleri hakkında kısa bilgi verdikten sonra imajın sizin için gereksinimleri otomatik ayıracağını kabul ediyoruz ve ilerliyoruz.

cisco-prime-install-06

Burada oluşacak sanal makinenin ismini belirliyoruz.

cisco-prime-install-07

Burada Prime’ın kuracağımız versiyonunu seçiyoruz. Versiyon için ayrılacak alanlar aşağısında belirtiliyor. Biz, imaj kurulumu tamamlandığında sanal makine ayarlarından bu ayarlar üzerinde oynama yapabiliriz, yeter ki standart gereksinimler bozulmasın. Örneğin; 4 CPU’yu 1 core üzerine 4 CPU veya 2 core üzerine 2 CPU şeklinde yapabiliriz.

cisco-prime-install-08

Burada Disk Format olarak Thick Provision Lazy Zeroed seçiyoruz. Böylece 300 GB alanı direkt tahsis etmiş oluyoruz. Eğer Thin Provision seçseydik 300 GB üst sınır olmak kaydıyla kullandığı alan kadar yer kaplayacaktı. Fakat buradaki tehlike şu; 300 GB alanı kullanmadan başka sanal makineler bu alanı kullanırsa Prime hata verir. O yüzden direkt tahsis ediyoruz kafamız ağrımıyor.

cisco-prime-install-09

Sanal makine ayarları son kez gösteriliyor ve Power on after deployment diyerek Finish‘e tıklıyoruz. Böylece Deploy işleminden sonra sanal makinenin direkt açılmasını sağlamış oluyoruz.

cisco-prime-install-10

Finish’e tıkladıktan sonra Deploy işlemi başladı.

cisco-prime-install-11

Deploy işlemi bittikten sonra sanal makinemizi seçip Console ekranına geçiyoruz.

cisco-prime-install-12

Red Hat Enterprise Linux tabanlı Cisco Prime Infrastructure açıldıktan sonra login ekranıyla karşılaşıyoruz. Kuruluma başlamak için setup yazarak Enter’a basıyoruz.

cisco-prime-install-13

Öncelikle kurulumlar için DHCP’de ayrı bir scope oluşturdum: 10.211.36.0 ve bütün yapıyı bu scope üzerine yapılandırmak istedim. Kurulumda da bu scope IP’lerini kullanacağım. Setup dedikten sonra ilk gelen

1- Enter hostname kısmına 19 karakteri geçmemek kaydıyla bir değer giriyoruz.

2- Enter IP address kısmına, Prime’a erişmek için kullanacağımız IP’yi tanımlıyoruz ve olmasza olmaz netmask ve gateway ayarlarını da giriyoruz.

3- Enter default DNS domain kısmına DNS suffix’imizi giriyoruz. Ardından nameserver ve zaman için NTP server giriyoruz.

4- Enter system timezone kısmına bölgemizin zaman dilimini giriyoruz. Normalde UTC +2 gireriz ama burada Europe/Istanbul giriyoruz.

cisco-prime-install-14

Daha sonra Enter username & password kısmında SSH üzerinden kod kısmına erişeceğimiz kullanıcı adı ve parolayı belirliyoruz.

cisco-prime-install-15

Kullanıcı tanımladıktan sonra kontrol, arayüz ve uygulama kurulumları devam ediyor. Sonrasında “Prime Application installation completed” mesajını alıyoruz ve son ayarlara yaklaşıyoruz.

cisco-prime-install-16

Son ayarımızda da web arayüzüne giriş için kullanılacak olan root kullanıcısının parolasını belirliyoruz. Apply these settings‘e y diyerek ayarları uyguluyoruz.

cisco-prime-install-17

Yeniden başladıktan sonra Cisco Prime başlatılıyor. Burası 10 dakika kadar sürüyor.

cisco-prime-install-18

Bu ekrana geldiğimizde işlemler tamamlanmış demektir. Artık web arayüzünden giriş yaparak ağımızı yapılandırmaya başlayabiliriz.

cisco-prime-install-19

https://10.211.35.250 adresinden Cisco Prime Infrastructure 3 arayüzüne erişiyoruz. http olarak girerseniz ulaşamazsınız, https olarak girmeniz gerekiyor. Http redirection ayarını daha sonra yapılandırabilirsiniz.

cisco-prime-install-20

Web arayüzü için oluşturduğumuz root kullanıcısıyla girişimizi yapıyoruz.

cisco-prime-install-21

İlk ekranda alışık olduğumuz gibi 60 günlük deneme sürümü olduğunu ve lisans girmemiz gerektiği hatırlatılıyor ve ardında da yeni arayüzün bazı ayarlarının tanıtımı yapılıyor.

cisco-prime-install-22

Yeni arayüzü gerçekten beğendiğimi söyleyebilirim. Özellikle ağınızı tarattıktan sonra size yaptığı istatistiksel grafiklerin ardından çok daha hoş görünüyor. İlk yapacağınız ayar da dashboard ile ilgili, ilk karşınıza gelecek ekranı seçiyorsunuz. Yeni olarak Network durumlarının eklendiği anasayfa var. İstediğinizi seçtikten sonra Save and Launch Homepage diyoruz.

cisco-prime-install-23

Vee işte yenilenmiş arayüzüyle Cisco Prime Infrastructure 3.0 versiyonu… Artık network cihazlarınızı taratıp senkronize edebilirsiniz. Bu yazılımla network ağınızda yönetim, raporlama, uyarı, güvenlik ve multi-vendor aygıtlar hakkında bilgi sahibi olmak gibi alanlarda çok verimli çalışmalar yapabilirsiniz.

Tabi ki içeriği ve kullanımıyla alakalı yazılarımız da olacak. Görüşmek üzere.

 

About author

Şu kadar yıldır bu sektörün içindeyim diye bir girişi istesem de yapamam. Dolayısıyla server, firewall, network, client gibi konularda yeterince bilgi sahibi ve kendini geliştirmek için sürekli çalışan bir insan evladıyım.
Related posts
GenelTroubleshot

Cisco Err-Disabled State Özelliği ve Hata Çözümleri

Genel

GPO ile Otomatik PTR Kaydı Oluşturma

FeaturedGenelMonitoringWindows Server

Microsoft Project Honolulu Technical Preview Kurulum

GenelTroubleshot

Outlook 2007 Çince Oldu [ÇÖZÜM]

Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
süleyman

Hocam emeğinize sağlık anlatım süper olmuş devamını bekliyoruz 🙂

Ufuk

Merhaba,

Prime ile ilgili yazılarınızın devamını bekliyorum 🙂

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x