GenelTroubleshotWindows Server

DHCP Scope Extend (Genişletme)

Merhabalar,

Uzun bi aradan sonra yeni makaleyle karşınızdayım. Yine ara ara forumlarda birkaç cümleyle anlatılmaya çalışılan bir konuya açıklık getireceğim. DHCP üzerinde oluşturulan bir scope’un ip aralığı yetersiz kaldığında genişletmeye ihtiyaç duyarız. Standart olarak /24 (255.255.255.0) alt ağ maskesiyle oluşturulan scope, 254 ip içerir. Zamanla bu ip sayısı yeterli olmazsa var olan rezervasyon ve ayarlar değiştirilmeden alt ağ maskesini düşürerek (/23) ip sayısını yükseltmek gerekir. Şimdi şu işi kılçıksız bi halledelim.

Bu işlemle şunları yedekleyip tekrar alacağız:

  • Dışlanmış IPler,
  • Rezervasyonlar,
  • Scope ayarları

Bu işlemi en kolay NETSH komutuyla gerçekleştirebiliriz.

Öncelikle DHCP server neredeyse o sunucuya bağlanıyoruz. Bu da yapacağımız işlemlerde kolaylık sağlaması açısından önem arz ediyor. DHCP konsolunu açıyoruz.

Bendeniz daha önce kullanılan bir dhcp server üzerindeki scope’u tercih ettim. Düzenlemeden önce scope özellikleri şöyle:

Şimdi işlemi gerçekleştirmek için Komut İstemi (Command Prompt)’ni yönetici olarak çalıştırıyoruz.

Netsh gerçekten çok kullanışlı bir windows komutudur. Ayrıca incelemenizi tavsiye ederim. Biz şimdi DHCP scope dışarı aktarma ve ayar değiştirdikten sonra içeri aktarma işlemlerinde kullanacağız. 10.0.150.0 scope’unu dışarı aktarma işlemi için kullanacağımız komut şu:

netsh dhcp server scope 10.0.150.0 dump>c:\DHCPconf.cfg

Görüldüğü gibi hangi scope’un nereye aktarılacağını ayarlamış olduk. Bu cfg dosyasını not defteriyle açıp içinde değişiklik yapacağız. Ondan önce scope’u silmek gerekecek, bunun için dhcp yedeğini ne olur ne olmaz alalım.

Arkayı sağlama aldığımıza göre şimdi scope’u silebiliriz.

Scope’un aktif olduğunu ve client bulunduğunu ona rağmen silip silmeyeceğimizi sordu, biz de evet dedik. Şimdi dışarı aktardığımız cfg dosyamıza bakalım.

Bir scope’un içeriğinde neler olduğunu görüyorsunuz. İşin güzeli bu ayarları uygun şekilde olması kaydıyla istediğimiz gibi değiştirebiliyoruz.

Şimdi biz scope IP sayısını çoğaltmak istediğimiz için /23 alt ağ maskesi ayarlarını cfg dosyasının içine girip kaydetmeliyiz.

Yukarıda gösterilen ayarları gerçekleştirdiğimizde scope /23 olarak ayarlanmış olacak. Yani 10.0.150.0 255.255.254.0 ve ip aralığını da 10.0.150.1 10.0.151.254 yaptığımızda DHCP’ye import ettiğimizde /23 görünecek. Şimdi düzenlediğimiz cfg dosyasını import edelim, import işlemi için kullanacağımız komut da şu:

netsh exec c:\DHCPconf.cfg

Görüldüğü gibi cfg dosyasının yerini doğru gösterdikten sonra hiç sorun çıkmıyor. Şimdi kontrolünü yapalım.

Evet tüm işlemler gayet güzel ilerledi ve istediğimize ulaştık. Fakat biz bu scope’u dağıtmak için bir vlan kullanıyorsak sadece bu işlemi yapmamız bir işe yaramayacaktır. Vlan ayarlarında da subnet mask /23 olmalıdır. Örneğin;

Ben belirttiğimiz scope’u vlan 25 üzerinden dağıtıyorum. Bu vlan’ın önceki ayarı da yukarıda görüldüğü gibi /24 olarak belirlenmiş. Şimdi bunu değiştirelim.

Böylece vlan yapısını da /23 olarak ayarlayarak işlemleri tamamlamış olduk. Gönül rahatlığıyla ip dağıtmaya devam edebilirsiniz 😉

Görüşmek üzere.

 

About author

Şu kadar yıldır bu sektörün içindeyim diye bir girişi istesem de yapamam. Dolayısıyla server, firewall, network, client gibi konularda yeterince bilgi sahibi ve kendini geliştirmek için sürekli çalışan bir insan evladıyım.
Related posts
GenelTroubleshot

Cisco Err-Disabled State Özelliği ve Hata Çözümleri

Genel

GPO ile Otomatik PTR Kaydı Oluşturma

FeaturedGenelMonitoringWindows Server

Microsoft Project Honolulu Technical Preview Kurulum

GenelTroubleshot

Outlook 2007 Çince Oldu [ÇÖZÜM]

Subscribe
Bildir
guest
4 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
celal

Merhaba hocam, yukarda değindiniz gibi ip havuzunu geneişletme anlatımınız harika olmuş. Ancak şunu öğrenmek istiyorum router ağ geçidi 10.0.150.1 olduğunu var sayalım, client 10.0.151.22 şeklinde ip aldığında yine router üzerinden internete çıkabilecek mi? Yoksa onun için farklı bir gateway mi oluşturmamız lazım. Bu havuzun tümünün aynı ağ geçidi üzerinden internete çıkma durumunu anlatabilir misiniz?

YUSUF

hocam selamlar 192.168.50.0 ve 192.168.51.254 bizdeki ben bunu 1000 ip yapabilmem için nasıl subnet yazmalıyım, teşekkürler.

Tolga

Hocam ellerine sağlık harika bir anlatım

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x