Exchange ServerGenel

Exchange Server 2013 SP1 Kurulumu

Merhabalar,

Daha önceki Exchange versiyonlarını kurmuş meslektaşlarım gayet iyi bilir, Exchange 2010 ve 2013’ün kurulumları ayrı bir tatlılık içerir. Şimdi size o tatlı kurulumlardan Exchange Server 2013 SP1 kurulumu nu anlatmaya çalışacam.

Exchange’imizi Server 2012 üzerine kuracağız. Öncelikle Exchange’in arayüz kurulumuna geçmeden Powershell yardımıyla birkaç Active Directory hazırlığı yapacağız. Aslında yaptığımız şey Server Manager’dan bunları eklemek yerine Powershell komutları aracılığıyla eklemek… Ayrıca Active Directory yapımızda değişiklikler yapacağımız için kullanacağımız kullanıcı oturumunun belli yetkilere sahip olması gerekiyor.

– Domain Admins

– Enterprise Admins

– Schema Admins

exchangepre01

Kullanıcımızı da yetkilendirdikten sonra hemen başlayalım.

exchangepre1

Öncelikle Windows PowerShell’i yönetici olarak açıyoruz.

exchangepre2

Import-Module ServerManager komutunu çalıştırıyoruz.

exchangepre4

Install-WindowsFeature RSAT-ADDS komutuyla Active Directory yönetim araçlarını RSAT (Remote Server Administration Tools) yüklüyoruz.

Şimdi de bunun gibi bir dizi özelliği yüklemek için aşağıdaki komutu giriyoruz.

Install-WindowsFeature Desktop-Experience, AS-HTTP-Activation, NET-Framework-45-Features, RPC-over-HTTP-proxy, RSAT-Clustering, Web-Mgmt-Console, WAS-Process-Model, Web-Asp-Net45, Web-Basic-Auth, Web-Client-Auth, Web-Digest-Auth, Web-Dir-Browsing, Web-Dyn-Compression, Web-Http-Errors, Web-Http-Logging, Web-Http-Redirect, Web-Http-Tracing, Web-ISAPI-Ext, Web-ISAPI-Filter, Web-Lgcy-Mgmt-Console, Web-Metabase, Web-Mgmt-Console, Web-Mgmt-Service, Web-Net-Ext45, Web-Request-Monitor, Web-Server, Web-Stat-Compression, Web-Static-Content, Web-Windows-Auth, Windows-Identity-Foundation, Web-WMI

Son olarak da Media Foundation özelliğini yüklüyoruz.

Install-WindowsFeature server-media-foundation

Bütün bu komutları çalıştırdıktan sonra sunucumuzu yeniden başlatıyoruz.

Yeniden başlatma işlemi tamamlandıktan sonra kurulum için gerekli olan en az ilk üçü olmak üzere aşağıdaki araçları da kurmamız gerekiyor.

Bunlardan ilkini kurmadığımızda ne hata alacaz onu da görme fırsatımız olacak. Artık kurulumu başlatabiliriz.

exchange4

Kurulumla ilgili güncelleştirme olduğunu kontrol edeyim mi diye soruyor. Etmemesi için bir sebep yok, hatta etmesini öneririm.

exchange5

exchange6

Kurulum dosyalarını kopyalıyor ve başlamak için hazırlıkları tamamlıyor.

exchange7

Kısa bir ön bilgilendirme… Göz gezdirdikten sonra devam ediyoruz.

exchange8

Lisans sözleşmesini kabul ediyoruz.

exchange81

Çoğu kurulumda olduğu gibi önerilen ayarları seçiyoruz. Burada manuel olarak ayarları kendimiz de seçebiliriz ama genelde aynı kapıya çıkıyor.

exchange82

Sunucu rollerini seçiyoruz. Edge Transport’un geri geldiğini ve seçeneklerde yer aldığını görüyoruz. Burada rolleri aynı sunucuya kurabilirsiniz, ayrı sunuculara da kurabilirsiniz. Ayrı kurmak isteyenler genelde mailbox rolünü ayırırlar.

exchange83

Exchange’in kurulacağı yeri seçip ilerliyoruz.

exchange84

Exchange Organizasyon adımızı belirliyoruz.

exchange85

Exchange 2013’ün yeniliklerinden biri olan ‘Malware Protection’ mesajlardaki virüs ve spyware’lerin yakalanmasında yardımcı oluyor. Third party programlar tarafından sağlanan olayı basit olarak da olsa bünyesine entegre etmiş anlayacağınız.

exchange86

Hazırlık kontrolü yapılıyor.

exchange87

Ben en baştan eksik bir yükleme yapmıştım örnek olarak ve kurulumda hemen karşıma çıktı gördüğünüz gibi. Linke tıklayıp eksik olan parçayı yüklememiz gerekiyor.

exchange88

UCMA 4.0 aracını indirip kurduktan sonra Exchange kurulumuna devam ediyoruz.

exchange89

İşlemler tamamladıktan sonra Install diyerek ana kuruluma geçiyoruz.

exchange90

exchange91

Kurulum başladı. Bu işlemlerin süresi, sunucunuza ayırdığınız kaynağa ve AD yapınıza göre değişiklik gösterir.

exchange92

 

Evet! Sonunda Exchange 2013 kurulumumuz bitti. Exchange Yönetim Paneline Launch diyerek ve daha sonra da https://sunucunuzunadı/ecp linkinden ulaşabilirsiniz.

exchangeecp1

İlk girişimizi yaparken Etki alanı\Kullanıcı adı ve Parola şeklinde giriş yapmamız gerekiyor. Daha sonra ayarlardan Etki alanını girerek sadece Kullanıcı adı ve parolayla giriş yapabiliyoruz.

exchangeecp2

Exchange sistemimizden bir ekran da paylaştığımıza göre artık yazımızın sonuna geldik demektir. Exchange iç ayarlarından kaç makale çıkar bilmem ama biz paylaşmaya devam edeceğiz.

Görüşmek üzere.

 

About author

Şu kadar yıldır bu sektörün içindeyim diye bir girişi istesem de yapamam. Dolayısıyla server, firewall, network, client gibi konularda yeterince bilgi sahibi ve kendini geliştirmek için sürekli çalışan bir insan evladıyım.
Related posts
GenelTroubleshot

Cisco Err-Disabled State Özelliği ve Hata Çözümleri

Genel

GPO ile Otomatik PTR Kaydı Oluşturma

FeaturedGenelMonitoringWindows Server

Microsoft Project Honolulu Technical Preview Kurulum

GenelTroubleshot

Outlook 2007 Çince Oldu [ÇÖZÜM]

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x