Genel

GPO ile Otomatik PTR Kaydı Oluşturma

Merhabalar,

Bu yazıda ortamda DHCP sunucusu olmadan bilgisayar ve sunucuların otomatik olarak DNS üzerinde PTR kayıtlarının nasıl oluşturulabileğini göreceğiz. İlk olarak kısaca PTR kaydının ne olduğundan bahsedelim.PTR (Pointer Record) DNS sunucunda reverse lookup zone içerisinde yer alır. Adın da anlaşılacağı üzere IP adresinden isim çözümlemeyi sağlayan kayıtlardır.

Örneğin ping -a komutu ile ip adresini bildiğiniz cihazın adını da hızlıca öğrenebilirsiniz. Yada nslookup komutu ile mevcut DNS sunucunuza ip adresini sorgulatabilir veya server x.x.x.x şeklinde başka bir DNS sunucu adresi girerek sorguyu oraya gönderebilirsiniz. 

Ortamda bir DHCP sunucusu bulunuyorsa bu işlemi otomatik hale getirmek çok basit sadece scope ayarlarına giderek DNS sekmesini aktif hale getirmeniz yeterli.

Bir de ayrı bir DHCP sunucusu olmadan firewall veya router üzerinden bu servisi çalıştırıp otomatik ip dağıtım ihtiyacını karşıyalan yapılarda mevcut. Bu durumda yardımımıza GPO koşuyor.

Bilgisayar hesaplarının bulunduğu OU ya yeni bir PC-Policy adında group policy objesi oluşturup işleme başlıyoruz. Sağ click Edit dedikten sonra sırasıyla Computer Configuration –> Administrative Templates –> Network –>DNS Client.

Bu bölümde sırasıyla 4 ayarda değişiklik yapacağız .

İlk olarak bu adımda kendi domain yapınızın suffix’ini girmeniz gerekmekte. Örneğin; benim test ortamımın adı “sistemgunlugu.com” 

 

Belirlediğimiz DNS suffix ile otomatik kayıt yapılabilmesi için bu ayarıda aktif ediyoruz.

Burada ayarı aktif ettikten sonra 2 seçeneğimiz var , ya “register” seçeneği ile direkt olarak otomatik kaydını oluşturmasını isteyebilirsiniz ya da ” register only if A record registration succeeds ” başarılı şekilde A kaydı oluşturduysa PTR kaydı oluştursun diye ayarlayabiliriz.

Otomatik şekilde DNS sunucusuna kaydını yapması için bu ayarı aktif hale getiriyoruz. 

Gpudapte yapmadan önce DNS sunucumuzu kontrol ediyoruz. Sadece daha öncesinde eklediğim client1 makinasının  kaydı bulunmakta.

Client 3 isimli bilgisayara gidip oluşturduğum policy nin çalışmasını sağlıyorum.

Tekrar DNS sunucusuna dönüp yenileme yaptıktan sonra client3 makinasının PTR kaydının oluştuğunu görüyoruz.

Son olarakta dilerseniz nslookup komutu ile A ve PTR kayıtlarını kontrol edebiliriz.

Başka bir yazıda görüşmek üzere. 

About author

Microsoft Certified Trainer
Related posts
GenelTroubleshot

Cisco Err-Disabled State Özelliği ve Hata Çözümleri

FeaturedGenelMonitoringWindows Server

Microsoft Project Honolulu Technical Preview Kurulum

GenelTroubleshot

Outlook 2007 Çince Oldu [ÇÖZÜM]

GenelTroubleshotWindows Server

DHCP Scope Extend (Genişletme)

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x