GenelNetworkTroubleshot

Kötü internet Bağlantısından Kaçınıldı

Merhabalar,

İnternette dolaşırken özellikle bu konuyla alakalı tespit eksikliği gözüme çarptı. Herkes bir ayardan bahsetmiş, hatta bazıları onu da geç ‘modemi kapa 20 sn. bekle sonra aç düzelir’ demiş. Şimdi bu konuyla ilgili basit şeylerden bahsedecem.

Aşağıda görmüş olduğunuz hata herkesin karşısına çıkmaz. Bu durum cihazın Mac adresiyle bağlanılan tarafın uyuşmazlığından ortaya çıkar.

Kötü internet Bağlantısından Kaçınıldı :

Screenshot_2015-03-08

Peki böyle bir durumda ne yapmalı?

1 – Wifi (Kablosuz) ayarlarından ‘Kötü internet bağlantısından kaçın‘ diye bir seçenek var. Tabi bu tüm cihazlarda olmuyor. Hemen aşağıda bir örneğini verelim.

kotüinternet

Görüldüğü gibi bir android tablette böyle bir seçenek mevcut. Bazı android cihazlarda kablosuz ayarların gelişmiş seçeneklerinde olur, bazılarında hiç bulunmaz. Bulunmamasının sebebi internet bağlantısı iyi olmasa da o cihaz bütün bağlantılara  girebilmesi için ayarlanmıştır.

Peki bu seçenek yoksa ve hâlâ aynı hatayı alıyorsak bu ne anlama gelir? İşte size diğer madde:

2 – Cihazınız mac adresi üzerinden, bağlandığı yerden deny yemiş. Yani cihazınız üzerine mac address filtreleme uygulanmış.

Bu engellemeyi yapan kişiye veya sisteme ulaşabiliyorsanız bunu düzeltmek kolay. Ulaşamıyorsanız geçmiş olsun.

Eğer etki alanı olan bir ortamdaysanız, DHCP üzerinden blok yemişsinizdir. Eğer kişisel ağ üzerinden wifiye bağlanılmaya çalışılıyorsa modemden mac filtreleme kapatılmalı ya da cihazınızın mac adresi izi verilen kısma alınmalıdır. İlk önce DHCP üzerinden mac adresini blok listesinden çıkarmaya bakalım:

dhcp

İlk önce DHCP’ye giriyoruz. IPv4‘ün altında scope listesinin en altında bütün scopelar için geçerli olan ayarlar vardır.

dhcp2

O bölümde ‘Filters‘ kısmından ‘Deny‘a giriyoruz. Burada blok edilmiş bütün cihazlar yer almaktadır.

dhcp3

Buradaki listeden kendi mac adresimizi çıkaracaz.

dhcp4

Mac adresimiz üzerine sağ tıkladığımızda iki seçenek önem arz ediyor.

Eğer ‘Move to allow‘ dersek mac adresini izin verilen listeye atar ve bu da o mac adresinin bir daha bloklanamayacağı anlamına gelir.

Eğer ‘Delete‘ dersek mac adresini blok listesinden kaldırmış oluruz fakat silince mac adresi daha sonra tekrardan bloklanabilir.

Bu işlemi örnek bi modem üzerinde nereden yapabileceğimizi de gösterelim.

dhcpairties

Burada Airties 5450 marka modemin arayüzünden bir görüntü var. Bu menü modemler arası farklılık gösterebilir ama genel olarak aynı yerdedir.

Kablosuz menüsünden Mac Filtreleme ekranına giriyoruz. Burada Mac filtreleme etkinse yukarıdaki iki seçenekten birisi aktif oluyor. Biri sadece belirlenen mac adreslerine izin verir (ki bu genelde tercih edilmez), diğeri de belirlenen mac adreslerini engeller. Eğer istemci listesi tarafında engellenen mac adresi varsa oradan kaldırıyoruz ve cihazımız kötü internet bağlantısından kurtuluyor ;),

Hatanın sebebinin önemli olduğu bu makalede çözüm tarafından da bahsetmiş olduk.

Görüşmek üzere.

 

About author

Şu kadar yıldır bu sektörün içindeyim diye bir girişi istesem de yapamam. Dolayısıyla server, firewall, network, client gibi konularda yeterince bilgi sahibi ve kendini geliştirmek için sürekli çalışan bir insan evladıyım.
Related posts
GenelTroubleshot

Cisco Err-Disabled State Özelliği ve Hata Çözümleri

Genel

GPO ile Otomatik PTR Kaydı Oluşturma

FeaturedGenelMonitoringWindows Server

Microsoft Project Honolulu Technical Preview Kurulum

GenelTroubleshot

Outlook 2007 Çince Oldu [ÇÖZÜM]

Subscribe
Bildir
guest
4 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Emin

Kardeş ben DHCP ye nasıl girecegim

Yeşim

Dediklerinizi yaptım fakat yine aynı hatayı alıyorum. Ne yapmam lazım?

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x