GenelITIL

ManageEngine ServiceDesk Plus – Arıza Türleri, İstek ve Şablon Oluşturma

Merhabalar,

Daha önce de kurulum ve AD Entegrasyonu ile giriş yaptığım ManageEngine ServiceDesk Plus ürününü incelemeye devam ediyorum. Şahsen ilk kurulum sonrası programı kurcaladıkça çok daha hoşuma gitmeye başladı. Bir sonraki yazı için neler yapabilirim diye ufak tefek ayarlar yaparken kendimi biraz kaptırıp bayağı uzun bir konu oluşturduğumdan, birbiri ile bağlantılı iki bölüm şeklinde yazmaya karar verdim.

Daha fazla gevezelik yapmadan ilk bölüme başlıyorum.

 

Bu bölümde genel olarak kullanacağımız her şey Yönetim -> Yardım Masası sekmesi altında yer alıyor. Başlangıç olarak kullanıcılara karşılaştıkları sıkıntılarla alakalı Kategori belirlememiz gerekiyor.

1

Burada ve sonra gelecek olan ekran görüntülerinde de karşılaşacağınız bazı default olarak gelen tanımlamalar mevcut. Dilerseniz bunları editleyip kendi istediğiniz gibi kullanabilir isterseniz silip yeniden kendiniz kategori ekleyebilirsiniz.

2

 

Ben editleme yöntemine başvurdum iki seçenekte de karşınıza çıkan sayfada pek bi değişiklik yok. Klasik problemlerden birini ekleyerek kaydedip kategorimizi oluşturmuş oluyoruz.(Bu kategoriye özel teknisyen atayabilirsiniz ikinci bölümde neden seçmediğimi anlatacağım)

 

3

 

Durum ve seviye bölümü low,mid,high şeklinde basit 3 seçenekten oluştuğundan orayı es geçerek Mod bölümüne gelelim. Burada kullanıcının ilgili teknisyenden yardım isteme yolları belirlenmekte

 

4

 

Default olarak gelen seçeneklere bir de vazgeçilmez bir isteği ekleyip kaydederek yolumuza devam ediyoruz.

Bir sonraki can alıcı aşamamızda İstek Türlerini belirliyoruz.

 

5

İstek türlerinde kullanıcının yardım almak istediği konular ile ilgili anabaşlıklar tanımlanmakta.Örneğin, Exel üzerinde bir maliyet tablosu çıkarmak isteyen fakat tam olarak nasıl yapıldığını bilmeyen kullanıcı bilgi/yardım adı altında belirleyeceğiniz istek türünü seçerek sorununu daha rahat paylaşabilir.

Yeni istek ekle bölümünden bu tarz talepler oluşturup problem çözümünü hızlandırmak mümkün.

6

 

Son olarak gelelim istek şablonu oluşturmaya. Daha önceden yaptığımız bütün tanımları uygun problemler için tek çatı altında kombinasyonunu tamamlıyoruz.

7

 

Bolca default olarak gelen şablonlar mevcut bunlardan birini editliyorum.

 

8

 

Yukarıda görüldüğü gibi oluşturmak istediğimiz istek şablonunda problem ile alakalı açıklayıcı detayları ekleyip çıkarabiliriz.Burada bizim için gerekli olan detayları daha önce yapılan tanımlamalarla belirtmekteyim.Daha sonrasında şablonu kaydetmeden önce bu problem çözümü ile ilgili departman grubunu şablona ilişkilendirip,gözden kaçması olası ‘Kullanıcıya göster’ tick inin atmamız gerekiyor.

 

 

9

 

İkinci bölümde görüşmek üzere.

 

Adios!

 

About author

Microsoft Certified Trainer
Related posts
GenelTroubleshot

Cisco Err-Disabled State Özelliği ve Hata Çözümleri

Genel

GPO ile Otomatik PTR Kaydı Oluşturma

FeaturedGenelMonitoringWindows Server

Microsoft Project Honolulu Technical Preview Kurulum

GenelTroubleshot

Outlook 2007 Çince Oldu [ÇÖZÜM]

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x