GenelMonitoring

ManageEngine ServiceDesk Plus – Kurulum ve AD Entegrasyonu

ManageEngine ürün ailesinden yazılarıma devam ediyorum. Şimdilik hepsine ufaktan bir giriş yapıp sonraları daha detaylı ve farklı senaryolar,uygulamalar,konfigürasonlar v.b aksiyonlara devam edicem.

ManageEngine ServiceDesk Plus özellikle büyük yapılarda Sistem Adminlerinin ve Help Desk çalışanları için veli nimet sayılabilecek bir Help Desk programı diyebiliriz. Kendi ayarladığınız arıza şablonları,arıza kayıt bilgileri,canlı problem çözümü ve gelen problemlerin akışını izleme,uzaktan program kurulum,uzak masaüstü erişim gibi özellikleri tek çatı altında olması vs.vs. özellikleri daha sonra ekran görüntüleri eşliğinde farklı yazılarda anlatmaya devam edicem.
Özetle ‘Napıyo onlar, ne iş yapıyo bütün gün youtube’ta video izliyolar’ görüşünde olan yöneticilere güzel ve kalın bir rapor çıkarabilirsiniz.

Başlayalım!

s-1

Kurulum çok basit bu evre 2-5 dk arası sürmekte ve ekstra olarak ADManager yada farklı bir manage engine programı kurulu ise daha önceden kurulum sırasında verdiğiniz porta dikkat etmeniz gerekir.(Default 8080 gelicek aman hemen next e tıklayıp gözden kaçırmayalım)

s-2

Giriş ekranımız login ekranın altında belirttiği kullanıcı adı ve parola kombinasyonu ile giriş yapıyoruz. AD entegrasyonundan sonra giriş yapacağımız yer seçeneği karşımıza çıkacak burada ister localden girip devam edebilir ister AD kullanıcı hesabınızla giriş yapabilirsiniz.

s-1-ad-1

Direk konuya dalar gibi oldu biraz ama hani ana sayfayı gösterip ‘Ana sayfamızda bu ‘ şeklindeki geyiği tekrarlamak istemedim.

Yönetim –> Kullanıcılar bölümünde Active Directory Uyuşumunu Etkinleştir’e tik’imizi atıp hemen altında Active Directory kullanıcılarını ekle kısmına geliyoruz.(Direk Geçiş seçeneği zaten yukarıda anlatıldığı için tekrar yazma gereksinimi duymadım)

s-2-ad-2

Yukarıda bulunan ekran görüntüsünde belirtilen zorunlu alanları doldurup alt tarafta görünmeyen tamam’a basıp devam ediyoruz.

s-3-ad-3

Burada istediğiniz OU’ları seçip ‘Eklemeye Başla ‘ ile işleme devam ediyoruz.

s-4-ad-4

Kullanıcıları ekledikten sonra klasik bir pop up bildirimi ‘İşlem Başarı İle Tamamladı ‘ şeklinde sizi bilgilendirmekte.

6

Dilerseniz de kullanıcı giriş-çıkış sirkülasyonuna göre belirli gün aralığında zamanlama kaydedip otomatik yeni kullanıcıları ServiceDesk Plus a entegre etmesini sağlayabilirsiniz.

 

ManageEngine ServiceDesk Plus

Mert Efe Kanlikilic
About author

Microsoft Certified Trainer
Related posts
GenelTroubleshot

Cisco Err-Disabled State Özelliği ve Hata Çözümleri

Genel

GPO ile Otomatik PTR Kaydı Oluşturma

FeaturedGenelMonitoringWindows Server

Microsoft Project Honolulu Technical Preview Kurulum

GenelTroubleshot

Outlook 2007 Çince Oldu [ÇÖZÜM]

1
Yoruz Yaz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Erhan Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Erhan
Ziyaretçi
Erhan

Ben AD den kullanıcıları ekleyemedim iki gün taradı fakat gelmedi sonra programı kaldırdım fakat yeniden kuramadım 🙂 ilginç yanik kurulum oldu fakat yönetim paneline bağlanmadım servicesdesk plus yazısı geliyor öyle bekliyor