GenelITIL

ManageEngine ServiceDesk Plus – Roller ve Destek Grupları

Tekrar Merhabalar,

İlk yazıda belirttiğim gibi ikinci bölüme giriş yapıyorum.Bu yazıda; yaptığımız arıza-istek şablonlarını yönlendireceğimiz departmanları,bu departmanlara teknisyen atayarak ihtiyaç dogrultusunda gerekli rollerin tanımlamasını sağlayacağız.

Roller ile yazının girişini yapalım.

 

1

Kullanıcılar -> Roller sekmesi altına geldiğimizde default olarak 8 adet rol gelmekte,başlangıç olarak bu roller işimize yarar nitelikte.Tabi kendi organizasyonunuz için farklı roller oluşturabilirsiniz.Yeni rol ekle ekranına da ufak bir göz atalım.

 

2

 

Örnek verme adına burada VİP_İZİN şeklinde kısaca bir rol tanımlaması gerçekleştirdim.Görüldüğü üzere windows permissions ile büyük benzerliği var.Kendi yapınıza göre roller oluşturup belirlediğiniz kullanıcılara bu rolleri ekleyebilirsiniz.

3

 

Bahsettiğimiz rolleri kullanıcılara atamadan önce Destek Gruplarına göz atalım.

4

 

Destek grupları bölümünde kullanıcılar karşılaştıkları problemler için yardım talebi girişi esnasında, problem çözümü ile ilgili departmana ulaşıp çözüm sürecini daha hızlı şekilde gerçekleştirebilmektedir.

Belirli başlı standart problemler için daha önceden tanımladığım grupların dışında yeni bir tane ekleyelim.

 5

 

‘Yeni Grup Ekle’ bölümünden oluşturmak istediğimiz problem için gerekli destek grubu ismini ve daha önceden teknisyen olarak tanımladığımız kişileri bu gruba dahil ediyoruz.Grup sahibi olarak kendiniz dışında istediğiniz herhangi bir sorumlu kişiyi atayarak,grupla ilgili herhangi bir giriş-çıkış etkinliğinde bu kişileri bilgilendirmeniz de mümkün.(Grup mail ayarları bölümünü Exchange Entegrasyonu ile ilgili ilerleyen yazımda bahsedeceğim)

 

6

 

Daha önce gerçekleştirdiğimiz AD entegrasyonu sayesinde domain yapımızda bulunan kullanıcıları ServiceDesk Plus’a aktarmıştık.Son olarak bu bölümde seçtiğimiz bir destek kullanıcısını teknisyen olarak atamasını yaparak destek grubunu ve rollerinin tanımlamasını yapacağız.

7

 

Kullanıcı isminin üzerine tıklayarak kullanıcının genel bilgilerini görüntülediğimiz sayfaya gelmekteyiz.Buradan ayarlar kısmının yanında bulunan ‘Teknisyen olarak değiştirin’ bölümünden devam ediyoruz.

8

 

 

Karşımıza gelen ekran üzerinde kullanıcının ünvanı,sorumlu kişisi,mail adresi(Exchange entegrasyonu sonrası otomatik gelecek),rolü,grupları gibi bilgileri doldurup kullanıcıyı teknisyen olarak atama işlemini sonlandırmış oluyoruz.

9

 

Ufak bir örnekle işleyişi görelim.İlk olarak kullanıcı tarafında istek girişini , ilgili yardım grubunu seçerek kısa bir bilgi ile yapıyoruz.

10

 

 

İlk yazımda  Şablonlar bölümünde oluşturduğum ‘Outlook Problemi’ şablonunda, bu yazıdaki destek gruplarını ve kategorileri şablonun içinde belirtmiştim.Kullanıcının sadece şablon seçmesi yeterli, diğer bölümler otomatik olarak seçilmekte.İstek göndermini yapıyoruz.

11

Ve yaptığımız istek teknisyen ekranında İstekler bölümüne düşmekte.Bu örnekle birlikte şablonumuzunda başarılı şekilde çalıştığını görmüş olduk.

 

Bir sonraki ManageEngine ServiceDesk Plus incelemesinde görüşmek üzere.

 

 

About author

Microsoft Certified Trainer
Related posts
GenelTroubleshot

Cisco Err-Disabled State Özelliği ve Hata Çözümleri

Genel

GPO ile Otomatik PTR Kaydı Oluşturma

FeaturedGenelMonitoringWindows Server

Microsoft Project Honolulu Technical Preview Kurulum

GenelTroubleshot

Outlook 2007 Çince Oldu [ÇÖZÜM]

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x