FeaturedGenelMonitoringWindows Server

Microsoft Project Honolulu Technical Preview Kurulum

Merhabalar ,

Bu yazıda Microsoft un yakın zamanda duyurduğu  yeni Server managment aracı  Honolulu’ya şöyle bir kısaca göz atacağım.Hiç zaman kaybetmeden technical preview (https://aka.ms/HonoluluDownload )  u indirip kuruluma geçtim. Kurulum sırasında eğer yapınız tamamen server 2016 değil ise ilk başta biraz sıkıntı çekeceksiniz. Zira Honolulu Windows managemet framework un en az 5.0 versiyonunda çalışmakta. https://docs.microsoft.com/en-us/powershell/wmf/5.1/install-configure bu link üzerinde server 2016 altı işletim sistemlerine WMF kurulum dosyaları sırası ile verilmiştir. Kurulum seçenekleri aşağıda ki gibi.

Technical preview olduğundan çok riske etmeden ikinci senaryoda ki gibi bir Server 2016 kurup honolulunun kurulumunu bu sunucu üzerine yaptım.

Welcome the Project Honolulu’ Klasik bir hoş geldin başlangıç ekranı güzel ve çok sade bir  arayüz karşımıza çıkıyor.Hemen ufak bir detay bilgi vereyim Honolulu İnternet Explorer üzerinde çalışmamakta. Ayrıca kısa sürede kendi naçizane tespitim en stabil chrome üzerinden çalışmakta.Evet bu ufak bilgiden sonra artık Honolulu’muzun içini doldurmaya başlayalım.

Konfigürasyon çok basit ana sayfada gördüğünüz gibi klasik ‘’+Add ’’ bölümünden işlemimizi yapıyoruz. Burada karşımıza üç seçenek çıkıyor;

-Add Server Connection

-Add Failover Cluster Connection

-Add Hyper-Converged Cluster Connection

Başlangıç olarak server bağlantısı ekleyeceğiz sonrasında Failover Cluster Connection a geçeceğiz. Gönül isterdi Hyper-Converged ile ilgilide örnek vereyim fakat imkanlar bu kadar : )

‘’Add Server Connection ‘’ kısmına gelip buraya eklemek istediğimiz server ismini girdiğimiz zaman  ve yukarıda ki gibi bir kimlik doğrulama karşımıza çıkacak. Buraya domain admin yetkisi olan kullanıcımızı girdikten sonra en altta çıkacak olan diğer tüm bağlantılarda bu kullanıcıyı kullan butonunu işaretlerseniz bu işlemi bir daha yapmanıza gerek kalmaz.

Eveett gelelim Honolulu’nun bize kattığı güzelliklere. Server bağlantı ekleme işleminden sonra sunucu ile ilgili neredeyse her şeyi tek ekran üzerinden görüp yönetebileceğiniz çok sade bir arayüz karşımıza geliyor. Ekran görüntüsünde ki gibi Cihazın bekleyen/yüklemiş güncellemelerini , lokal kullanıcı ve grupları , üzerindeki bulunan dosyaları,cihazın üzerinde kurulu olan rolleri ve daha bir çok özelliği buradan görüp yönetmemiz mümkün.

 

Add Server Connection işleminden sonra ikinci yapacağımız işlem Add Failover Cluster Connection işlemi. Bu işlemde server add ile aynı cluster adresinizi girip ekliyorsunuz. İşlem tamamlandıktan sonra daha detaya inmek için Fail over closter manager bölümüne geçiyoruz.

 

 

Failover  Cluster Manager ekranı Server Manager ekranı kadar kapsamlı aslında şöyle tabir etmek daha doğru olur Hyper-V üzerinde ki Fail Over Cluster Managerin daha sadece bir ekranda Web arayüz versiyonu. Burada Failover Clusterın node’larını, rollerini ,disklerini ,görüp kontrol etme imkanımız bulunmakta. Roller bölümünde bulunan  move seçeneği gözüme çarpan işlemlerden oldu.

 

Klasik Failover  Cluster Managerda Move işlemi yapacağımız zaman bize iki seçenek sunardı Live Migration ve Quik Migration . Fakat bu ekranda bulunan move işleminde böyle bir ayrım bulunmuyor aynı zamanda bir açıklamada.Sonuc olarak yaptığım test işlemini Hyper-V üzerinde takip ettiğim zaman Live Migration işlemini gerçekleştirdiğini gördüm.

 

 

Genel olarak bakacak olursak Honululu server yönetim paneli çok başarılı duruyor.  Çok sade bir arayüze ve kolay kuruluma sahip olan panel çok geniş bir içeriğe sahip. Tabi şuan eksikleri çok özellikle eski server işletim sistemleri konusunda fakat her geçen gün dahada iyiye giderek sonunda şahane bir yönetim paneline kavuşacağımızı umuyorum.

 

 

About author

Microsoft Certified Trainer
Related posts
GenelTroubleshot

Cisco Err-Disabled State Özelliği ve Hata Çözümleri

Genel

GPO ile Otomatik PTR Kaydı Oluşturma

GenelTroubleshot

Outlook 2007 Çince Oldu [ÇÖZÜM]

GenelTroubleshotWindows Server

DHCP Scope Extend (Genişletme)

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x