GenelMonitoringWindows Server

Saved Queries ve ADSI Edit kullanımı

Merhabalar, bu yazıda bazılarınızın kullandığı bazılarınızın Active Directory User and Computer ekranında gördüğü ama hiç kurcalamadığı ya da varlığından haberdar olunmayan  ‘Saved Queries’ in bize sağlayabileceği kolaylıklardan bahsedicem.

Hemen ufak bir uygulama ile konumuza başlayalım.

adsiedit-1

 

Active Directory User and Computer hemen altında bulunan ‘Saved Queries‘ e sağ tıklayıp ‘New Query‘ diyerek devam ediyoruz.

adsiedit-2

 

Bu adımda yeni oluşturmakta olduğumuz sorgu için standart  Name/Description dışında Query root bölümünden arama yapılacak yeri tüm domain yada seçiceğimiz organization unit’lerden biri altında yapmasını sağlayabiliriz.

Asıl can alıcı yer ise ‘Define Query‘ bölümü.

adsiedit-3

 

Define Query bölümünü yapıcağımız sorgunun ana temasını belirlediğimiz yer,burda yukarıda görüleceği üzere yapınızdaki bilgisayarlar,kullanıcı hesapları yada dağıtım/güvenlik grupları vb. ile ilgili başlıklar altında aramaları yapabiliriz.Ben daha çok işimizin düşeceğini düşündüğüm Users,Contacts and Groups üzerinden devam edicem.

user

 

Users,Contacts and Groups’u seçip devam ettiğimizde arama kriterlerini belirlemek için yukarıda pek gözükmesede ‘Advanced‘ kısmından devam ediyoruz.Burada ‘Field‘ bölümü üzerinden devam ettiğimizde User,Group,Contact seçeneklerinin detaylarını belirleyebilmekteyiz.(En fazla seçenek User sekmesinde bulunmakta görsele sığımıyor 🙂 ) ‘Member Of‘ detayını seçip devam ediyorum.

321

 

Bir sonra ki adımda ‘Member Of‘ için bir şart seçmemiz gerekiyor,’Is not‘ üyesi olmayanları sıralamak istedim üyesi olan yada daha önce üye olan gibi seçeneklerlede devam edebilirsiniz.Son olarak ‘Value‘ girmemiz gerekiyor fakat bunu aynı ekran üzerinden yapamıyoruz,burada devreye  ‘AdsiEdit‘ tool’u devreye giriyor.

adsiedit-5

 

adsiedit.msc koduyla ekrana ulaşıyoruz,sonrasında sağ tıklayıp ‘Connect to..’ seçeneği ile devam ediyoruz.

13

 

Karşımıza gelen ekranda oluşturduğumuz bağlatıya bir isim verdikten sonra bağlatı ayarları ile ilgili belirli değişiklikler yapmak mümkün.Ayarları default olarak bırakıp devam ediyorum.

adsiedit-6

 

User and Computers ekranı ile neredeyse aynı bir ekran karşımıza geliyor burada daha önceden hazırladığımız koşulları uygulamak için seçtiğimiz OU veya grupların ‘value’ larını bulamamız mümkün.Seçtiğimiz ou yada grubun üzerine gelip özellikler seçeneğinden,’distinguishedName‘ kısmında yazan değeri kopyalayıp tekrar query ekranına dönüp burda bulunan ‘value’ bölümüne yapıştırmamız gerekiyor.

adsiedit-8

 

Value kısmını girdikten sonra ‘Add’ seçeneği ile sorgumuzu tamamlamış,uygulanabilir hale getirmiş oluyoruz.Şimdi karşımıza çıkan sonuca bir bakalım.

17

 

Belirlediğimiz sorgu  ‘Yönetim OU’suna dahil olmayan tüm kullanıcılar’ı sıralı şekilde ekrana getirdi.Biraz karışık gibi gözüksede özellikle kullanıcı hesapları ile ilgili işlem veya değişiklik yapmak istediğinizde büyük kolaylıklar sağlayacaktır hele ki 2000+ kullanıcıya sahipseniz.

Görüşmek üzere.

 

 

 

About author

Microsoft Certified Trainer
Related posts
GenelTroubleshot

Cisco Err-Disabled State Özelliği ve Hata Çözümleri

Genel

GPO ile Otomatik PTR Kaydı Oluşturma

FeaturedGenelMonitoringWindows Server

Microsoft Project Honolulu Technical Preview Kurulum

GenelTroubleshot

Outlook 2007 Çince Oldu [ÇÖZÜM]

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x