GenelLinux

Ubuntu Gnome 15.04 Kurulumu

Merhabalar,

Bildiğiniz üzere dünya üzerinde işletim sistemi kullanımı olarak Windows açık ara önde. Neredeyse 10 kişiden 9’u Windows işletim sistemi kullanmakta. Hatta Eylül 2014 tarihli bir araştırmanın detaylı sonucunu şöyle görebiliriz:

isletim_sistemi_kullanim

Her ne kadar yeni çıkardığı her sürümde iyi kötü tartışmalara sebep olsa da, son kullanıcı tarafında popüler kültürü oluşturup yerini korumayı başarmıştır. Buna rağmen Linux kullananların Windows’u işletim sistemi olarak pek de ciddiye almadıkları gözümüzden kaçmıyor. Bunun üzerine biz de görsel arayüzü, diğer Linux versiyonlarına göre daha ön plana çıkan Gnome’la Linux alemine giriş yapalım dedik.

Öncelikle:

https://wiki.ubuntu.com/UbuntuGNOME/GetUbuntuGNOME#Downloading_Ubuntu_GNOME  linkinden gnome u indirebilirsiniz.

Kuruluma başlayalım.

gnome-1

 

İlk defa ubuntu kullandığımdan ‘Try Ubuntu Gnome‘ seçeneğini görünce şaşırmıştım gerçekten,herhangi bir yükleme yapmadan sadece cd,iso,vb. üzerinden işletim sistemini açıp kullanmanızı sağlayan çok tatlı bir seçenek. Beğenmedin mi çıkar cd yi var olan işletim sisteminle devam et.. Standart install Ubuntu seçeneği ile devam ediyoruz.

gnome-2

Kurulumun başında ufak bir disk bilgisinin yanı sıra Üçüncü parti yazılımları ve işletim sistemi güncellemeleri ile ilgili iki seçenekte bulunmakta.Bunları en başta yapması daha iyi tikleri işaretleyerek devam ediyoruz.

gnome-3

Kurulum türleri ilk seçenek windows clean installation’ın aynısı olan bir yükleme seçeneği zaten kurulum yaptığım makinada işletim sistemi olmadığından bu seçeneği geçebiliriz. Burada türün adı biraz garip ama ‘Başka bir şey’ seçeneği ile devam etmemiz en sağlıklı yöntemi,disk bölümlerini ve takas bölümünü bu seçenekle manuel yapılandırabiliyoruz.

gnome-4

Kök dizini (/) bağlayacağımız alana kurulumu yapıcaz,burada dikkat etmemiz gereken husus var olan disk boyutunda kullandığımız ram miktarının 2 katı kadar bir alanı takas (swap) alanı için ayırmamız gerekmekte.

gnome-5-takas-alani

Gelelim takas alanı oluşturmaya.Kısaca takas (swap) alanının ne işe yaradığından bahsedicek olursak; takas alanları windows işletim sistemlerinde “pagefile” isminde kurulumda bir dosya oluşturulur, RAM’ e sığmayan veri buraya yazılır,kurulumda ayarlanan boyut ortalama RAM miktarının 1.5 katı olarak belirlenir sonradan değiştirilebilmektedir ama bu işleme son kullanıcı müdahale edememektedir. Fakat bu durum linux tarafında biraz farklı… Şu anda yapmış olduğum işlem gibi kullanıcılar kendileri bu alanı sabit disk üzerinde bölümlendirmektedir ve RAM miktarının iki katı olarak ayarlanmalıdır. Burada biraz bol keseden atarak 3 gb ram verdiğimden dolayı 6 gb lik bir swap alanı ayırmamız gerekmektedir.

gnome-6

Kök dizin alanı ve swap alanını belirledik, şimdi yüklemeye geçebiliriz.

gnome-7

Bu ve sonrası alışıldık işlemler lokasyonumuzu seçiyoruz.

gnome-8

Klavye düzeni seçimi ile devam ediyoruz. Gerçekten çok zengin klavye seçenekleri bulunmakta.

gnome-9

Standart işlemler devam etmekte bilgisayar adı ,kullanıcı ve parola belirliyoruz.

gnome-10

Ve kurulumun son aşaması.Başlangıçta güncellemeleri de almasını isterseniz bu işlem biraz uzun sürebiliyor.

gnome-12

Ve son olarak da işletim sistemi içinden biraz görseli bol bir ekran görüntüsü, ilk açıldığında tabi bomboş bir ekran geliyo baştan söylemesi yıllardır windows kullanan birisi için biraz garip geliyo.

Daha önce hiç kullanmadıysanız başta biraz garipsenebilir ama alışıldı mı pek de tatlı birşey olduğunu anlayacaksınız.

 

See you next Linux Project 😉

 

About author

Microsoft Certified Trainer
Related posts
GenelTroubleshot

Cisco Err-Disabled State Özelliği ve Hata Çözümleri

Genel

GPO ile Otomatik PTR Kaydı Oluşturma

FeaturedGenelMonitoringWindows Server

Microsoft Project Honolulu Technical Preview Kurulum

GenelTroubleshot

Outlook 2007 Çince Oldu [ÇÖZÜM]

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x