GenelTroubleshot

Varsayılan Yazıcı Ayarlanamıyor Hatası ve Çözümü

Etki alanı içerisinde tek tük de olsa karşılaşılan bir problemden bahsedelim. Son kullanıcıdan genellikle ‘yazıcıdan çıktı alamıyorum’ şeklinde duyulan varsayılan yazıcı atayamama problemi, temelde regedit ayarlarına ve oradaki izinlere dayanan bir problemdir. (Hata kodu olarak 0X00000709 geçmektedir.) – Varsayılan Yazıcı Ayarlanamıyor Hatası

Eğer bu bilgisayar banko gibi ortak kullanımda olan bir bilgisayarsa şu sesi de duymanız muhtemel : ‘Bi tek benim hesabımda olmuyor, diğerlerinde oluyor sıkıntı yok.’ Bu da yazıcı ayarlarının oturuma özel olmasından kaynaklanıyor. Yani ‘Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nde hkey_current_user tarafına müdahale etmemiz gerekecek.

İlk önce çalıştır’a regedit yazıp giriyoruz.

regedit

 

Daha sonra soldan “Hkey_Current_User\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion” kırıntılarını takip ediyoruz. Burada da Windows klasörüne sağ tıklayıp ‘İzinler’e geliyoruz.

regedit-izin

 

Burada yer alan Restricted ve System grupları normalde ekli olur. Ama hata olan oturumda bunları manuel olarak ekleyip tam yetki veriyoruz. Ayrıca işimiz garanti olsun mantığıyla ‘everyone’ ekleyip yetki verebiliriz.

Son işlem olarak da yine aynı klasörde ‘Device‘ adlı kayıtta herhangi bir yazıcı görünüyorsa onu siliyoruz.

regedit-device

 

Şimdi de olmazsa olmazımız ‘yeniden başlat’ işlemini gerçekleştiriyoruz veee ta ta ta tam… Her şey çiçek gibi. İstediğimiz yazıcıyı varsayılan yapabiliriz.

 

About author

Şu kadar yıldır bu sektörün içindeyim diye bir girişi istesem de yapamam. Dolayısıyla server, firewall, network, client gibi konularda yeterince bilgi sahibi ve kendini geliştirmek için sürekli çalışan bir insan evladıyım.
Related posts
GenelTroubleshot

Cisco Err-Disabled State Özelliği ve Hata Çözümleri

Genel

GPO ile Otomatik PTR Kaydı Oluşturma

FeaturedGenelMonitoringWindows Server

Microsoft Project Honolulu Technical Preview Kurulum

GenelTroubleshot

Outlook 2007 Çince Oldu [ÇÖZÜM]

Subscribe
Bildir
guest
16 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Kutsal

Merhaba yazdığınız şekilde uygulamaya çalıştım fakat restricted yazıyorum izin vermiyor. Neden olabilir. Birde kullanılmayan yazıcı ismi çıkıyor onuda silemiyorum

Murat

Çok çok teşekkür ediyorum üstad…

ilgisayar

Merhaba şirket bilgisayarı çok uzun zamandır yazdırmıyordu. sayenizde çözüldü. Çok teşekkür ederim. Allah razı olsun..

deniz

merhaba system pasif şorun şu şekilde izin vere tıklanmıyor admin de o şekilde ve gelişmiş diyince devralınmadı diyor sorun nedir tarayıcı çalışıyor yazıcı seçilmiyor

battal

hp3550 59.99 hata kodu veriyor. ne yapmalıyım. yardımcı olabilirmisiniz?

16
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x